Západ otálí se sankcemi vůči Kaspersky Lab. Bojí se tvrdého kyberútoku, píše Wall Street Journal
Ruská softwarová společnost Kaspersky Lab vyvinula jeden z nejčastěji využívaných antivirů světa. Využívá jej zhruba 400 milionů uživatelů po celém světě. Produkty ruské společnosti jsou v hledáčku tajných služeb již několik let a americká komise pro komunikaci ji před pár dny zařadila na seznam produktů potenciálně ohrožujících národní bezpečnost.
Stovky milionů uživatelů počítačů jej využívají. A mnozí to ani nevědí, protože jim daný program nainstalovali přátelé či blízcí v dobré víře, že jim nainstalují kvalitní antivirus zdarma. Nyní však antivirus Kaspersky od stejnojmenné ruské softwarové společnosti může způsobovat problémy.
Alespoň se to domnívá americká Federální komise pro komunikaci (FCC), která je místním regulátorem audiovizuálních služeb a nově také softwaru. FCC před několika dny zařadila programy Kaspersky Lab na seznam produktů, které mohou ohrožovat národní bezpečnost, čímž de facto zabránila státním institucím tyto produkty využívat, vůči čemuž se podle ruské agentury TASS společnost ohradila.
Americký softwarový gigant Microsoft se připojil k bojkotu ruského trhu. Po vzoru Applu a dalších firemních gigantů se v Rusku rozhodl pozastavit prodej svých produktů a služeb. Firma v prohlášení odsoudila Putinův útok na Ukrajinu.Microsoft po vzoru Applu a dalších bojkotuje Putinovo Rusko. Zastavil tam prodej všech svých produktů
Zprávy z firem
Úřady nechtějí být konkrétní
Zároveň ale žádná tvrdší opatření proti Kaspersky Lab ani jedna ze západních zemí nepřijala. Například český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v průběhu ruské invaze na Ukrajinu vydal dvě doporučení ohledně ruských produktů.
„Vydáváme varování před hrozbou v oblasti kybernetické bezpečnosti spočívající v nedodržení smluvních závazků ze strany dodavatelů ICT služeb a produktů s významným vztahem k Ruské federaci. Úřad hrozbu hodnotí na úrovni Vysoká – Hrozba je pravděpodobná až velmi pravděpodobná,“ stojí ve varování vydaném 21. března.
Podle NÚKIPu tak mají osoby, kterým to ukládá zákon, zkontrolovat, zda nevyužívají software přímo či nepřímo napojený na Rusko. V takovém případě totiž hrozí, že sankce uvalené Západem na Ruskou federaci mohou zabránit řádnému fungování daného softwaru. Pokud toto hrozí a zároveň nelze zajistit řádné fungování, až poté mají dané osoby zvážit náhradu daného softwaru či služby.
Konkrétní jména jakékoli společnosti, natož Kaspersky Lab tu ale zmíněna nejsou.
Americká společnost IBM pozastavila veškerou obchodní činnost v Rusku. Firma přispěje částkou 250 tisíc dolarů (asi 5,9 milionu korun) dvěma organizacím pomáhajícím obětem konfliktu - jedním z příjemců uvedené sumy bude i česká organizace Člověk v tísni. Stejnou částku obdrží i Polská humanitární akce (PAH).Z Ruska odchází IBM. Šest milionů pošle Člověku v tísni
Zprávy z firem
The Wall Street Journal: Západ se bojí kyberútoku
Za nepříliš razantní reakcí Západu vůči potenciální hrozbě ze strany Kaspersky Lab a jejích produktů stojí jediné: strach z případného kybernetického útoku, který by přišel v reakci na uvalení sankcí vůči společnosti.
Tuto hrozbu podle zdrojů listu The Wall Street Journal vnímá jako aktuální také Bílý dům, který údajně odložil jednání o případném uvalení sankcí právě na tuto společnost.
Podle agentury TASS pak vedení společnosti Kaspersky Lab uvedlo, že je připraveno reagovat na všechny dotazy regulátorů a být plně v součinnosti s americkými úřady.
Rusko už během druhé poloviny loňského roku rozdmýchávalo napětí kolem ropy a plynu - což znamená, že do jeho státní kasy přiteklo o polovinu peněz více než v předchozím roce.Tereza Zavadilová: Putin Rusko na válku ekonomicky připravoval. Klíčem k izolaci je Čína
Názory
Slavný antivirus
Antivirus Kaspersky patří k softwarovým legendám, v dobrém i špatném smyslu. Její začátek připomíná start Avastu. V roce 1997 ji založil Jevgenij Valentinovič Kasperskij spolu s kolegy (nechyběla mezi nimi jeho tehdejší manželka Natalya), s nimiž již v osmdesátých letech vyvíjel ve státních výzkumácích antivirové programy. Podobně jako Avast také Kaspersky funguje na principu freemium, tedy uživatelům je k dispozici v základu zdarma, platí se až za dodatečné služby. Tím se jim podařilo přilákat stamiliony uživatelů po celém světě (odhaduje se, že jich má kolem 400 milionů ve 200 zemích).
Již od roku 2015, tedy více než rok po uvalení sankcí na Rusko v důsledku anexe Krymu, se ale množí spekulace o propojení vedení společnosti s lidmi z ruské armády a tajných složek. Letos v březnu pak německý úřad pro kyberbezpečnost vydal varování, že fungování antiviru od Kaspersky Lab může být v důsledku západních sankcí vůči Rusku nedůvěryhodné.
Vědci z mezinárodního týmu za pomoci Hubbleova teleskopu NASA objevili zatím nejvzdálenější hvězdu ve vesmíru. Hvězda, které dali jméno Earendel, což ve staré angličtině znamená „ranní hvězda“, se nachází 13 miliard světelných let od Země. Byl tak překonán rekord co se týče vzdálenosti, který dosud držela devět miliard světelných let vzdálená hvězda Icarus objevená v roce 2018. Astronomové jsou nadšeni a očekávají další poznatky o historii vesmíru.Astronomové objevili zatím nejvzdálenější hvězdu. Je milionkrát jasnější než Slunce
Enjoy
Sankce západních zemí namířené proti ruským oligarchům mají otřást jejich postavením a přimět je, aby využili svůj vliv a přiměli prezidenta Vladimira Putina změnit své válečné plány. Jenže z dvaceti nejbohatších Rusů se dosud uvalené sankce týkají jen poloviny z nich, přičemž na žádném sankčním seznamu EU, USA či Británie nejsou hned čtyři z pěti nejmovitějších ruských boháčů, spočítala agentura Bloomberg.Sankce proti oligarchům jsou chabé, čelí jim pouze polovina z dvacítky nejbohatších Rusů
Politika
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.