Zase rekord. Tesly zdražily a i díky tomu Muskovi vydělaly nejvíc v historii

Jedna z velkých fabrik vyrábějících Tesly přitom musela zavřít. V čínské Šanghaji totiž kvůli pandemii covidu-19 platí tvrdý lockdown.
Zisk i tržby automobilky Tesla v letošním prvním čtvrtletí překonaly odhady analytiků. Americký výrobce elektromobilů zvýšil v reakci na inflaci ceny, čímž vyrovnal dopad uzavření své továrny v Šanghaji. Tesla od ledna do března zvýšila zisk na 3,32 miliardy dolarů (74,6 miliardy korun) ze 438 milionů dolarů ve stejném období před rokem, uvedla společnost ve výsledcích hospodaření.
[[Twitter status: https://twitter.com/iamtomnash/status/1516987969667833856?s=20&t=K5mCSq_FvAOFopq9m7mAqQ]]
Tržby automobilky v prvních třech měsících letošního roku narostly meziročně o 81 procent na 18,8 miliardy dolarů. Analytici dotazovaní společností Refinitiv v průměru očekávali, že tržby Tesly budou činit 17,8 miliardy dolarů. Od počátku ledna do konce března dodal výrobce 310 tisíc vozů.
Americká automobilka Tesla otevřela v noci na dnešek v texaském Austinu druhou továrnu na území Spojených států za 1,1 miliardy dolarů (bezmála 25 miliard korun). Závod má především sportovně-užitkový Model Y, který produkuje už továrna v německém Grünheide.
Cybertruck párty. Tesla otevřela továrnu v texaském Austinu
Zprávy z firem
Tesla: úplně jiné auto
Společnost Tesla se od vypuknutí pandemie covidu-19 odlišuje od jiných automobilek a již několik čtvrtletí vykazuje rekordní dodávky a zisky. Její konkurenti se výrazněji potýkají s globálními výpadky v dodavatelském řetězci.
Výrobce elektromobilů zvýšil své ceny v Číně, Spojených státech a dalších zemích poté, co šéf firmy Elon Musk v březnu uvedl, že automobilka čelí v souvislosti s válkou na Ukrajině výraznému inflačnímu tlaku v oblasti surovin a logistiky.
Tesla uzavřela svou čínskou továrnu kvůli pandemickým omezením na zhruba tři týdny. Výrobu postupně obnovila tento týden. "Přestože byla nedávno obnovena omezená výroba, situaci nadále pečlivě sledujeme," uvedla společnost.
Minimálně 46 miliard dolarů měsíčně. Tak výrazný dopad mají dosavadní tvrdé lockdowny čínských měst ve snaze zabránit šíření covidu, tvrdí studie Čínské univerzity v Hongkongu. A to je ještě ta optimistická varianta, která nepočítá s vlivy inflace. Včera přitom začala platit uzávěra Šanghaje s 26 miliony obyvatel, která bude znamenat další ekonomické ztráty.
Čína zavírá Šanghaj. Lockdowny ji stojí desítky miliard dolarů měsíčně
Money
„Růst cen solidně převyšuje inflaci nákladů,“ konstatoval analytik Craig Irwin ze společnosti Roth Capital. „Problémy s čínskou výrobou se zdají být dobře zvládnuté a očekáváme, že Austin a Berlín nahradí 19denní výpadek v Šanghaji,“ dodal.
Akcie Tesly na čtvrtletní výsledky reagují prudkým růstem. Při otevření Wall Street ve čtvrtek si připsaly skoro 11 procent, což je vůbec nejvíce od letošního ledna.
Americká společnost Tesla v úterý oficiálně otevřela svůj nový závod na elektromobily v braniborské obci Grünheide nedaleko Berlína, je to zároveň její první továrna v Evropě. Tesla ji vybudovala na domácí půdě konkurenčního automobilového koncernu Volkswagen, s kterým soupeří v elektromobilitě. Při ceremonii, které se zúčastnili mimo jiné německý kancléř Olaf Scholz, ministr hospodářství Robert Habeck a braniborský premiér Dietmar Woidke, předal šéf Tesly Elon Musk první auta novým majitelům. Továrna chce vyrábět až 500 tisíc vozů Model Y ročně, zaměstná 12 tisíc lidí.
Tesla otevřela u Berlína svoji první evropskou továrnu. Musk předal první vozy i s autogramem
Zprávy z firem
Společnost RT Torax, která se v centru Ostravy chystá postavit nejvyšší budovu v Česku, musí svůj projekt změnit. Místo jedné věže vyšší než 230 metrů bude mít budova kvůli novým geologickým zjištěním věže dvě. Vyšší z nich bude i tak nejvyšší budovou v zemi. Ostravská společnost RT Torax. Se změnou už investor seznámil zastupitele města. Chystanou stavbu už dříve kritizovala část městské opozice.
Projekt ostravského mrakodrapu se změní. Místo jedné věže vyrostou dvě nižší
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.