Skupině Colt CZ meziročně klesly prodeje zbraní o více než 12 procent

Holding Colt CZ Group SE (Colt CZ) vykázal za první tři letošní čtvrtletí výnosy 9,9 miliardy korun. Meziročně byly nižší o tři procenta, a to kvůli poklesu prodeje zbraní nebo dopadům přepočtu z cizích měn.
Čistý zisk zbrojařské skupiny upravený o mimořádné položky dosáhl od ledna do září 1,5 miliardy korun, ve srovnání se stejným obdobím loni vzrostl o 1,5 procenta. Vyplývá to z konsolidovaných neauditovaných finančních výsledků, které Colt CZ zveřejnil.
Počet prodaných zbraní holdingu za prvních letošních devět měsíců klesl ve srovnání s úvodními třemi kvartály loňského roku o 12,2 procenta na 448 859. Skupina prodala 275 054 krátkých palných zbraní a 173 805 dlouhých palných zbraní.
Ukazatel EBITDA upravený o mimořádné vlivy za první tři čtvrtletí roku 2023 holdingu meziročně klesl o 17,3 procenta na 1,9 miliardy korun. EBITDA je hospodářský výsledek před započtením úroků, daní a odpisů.
Soukromá vysoká škola CEVRO sídlící v Praze podepsala smlouvu o dlouhodobé spolupráci a podpoře s novou nadací C-EDUCA, kterou založili podnikatelé Pavel Tykač a René Holeček. Cílem je transformace školy na vysokou školu univerzitního typu.
Miliardáři Tykač a Holeček budou podporovat CEVRO, cílem je vytvořit školu univerzitního typu
Zprávy z firem
Výnosy skupiny v prvních devíti měsících roku jsou ovlivněny vyšší sezónností prodejů v segmentu ozbrojených složek, silnou českou korunou vůči americkému dolaru a euru a pokračujícím zpomalením komerčního trhu v USA. „Tento vývoj pro nás není neočekávaný a reagovali jsme na něj řadou provozních a nákladových opatření. Oživení komerčního trhu ve Spojených státech amerických probíhá pomaleji, nežli jsme původně předpokládali, a proto jsme se rozhodli revidovat náš odhad celoročních výnosů a ukazatele EBITDA,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva Colt CZ Jan Drahota.
Na celkových výnosech skupiny za tři kvartály se z 46,2 procenta podílely výnosy v USA. Výnosy v České republice dosáhly podílu 17,3 procenta, Kanada se na celkových výnosech podílela z 13,9 procenta, výnosy dosažené na evropském trhu bez ČR tvořily 13 procent. Podíl Asie činil 4,9 procenta a Afriky 1,6 procenta. Výnosy v ostatních státech světa činily 3,1 procenta. Na investice Colt CZ od letošního ledna do září uvolnil 424,4 milionu korun, meziročně o 4,9 procenta méně. Představovaly podíl 4,3 procenta z celkových výnosů za toto období.
Více než tři miliony korun už lidé vybrali za pouhý jeden den na nákup vrtulníku Black Hawk pro Ukrajinu. Celkem bude stroj stát 105 milionů. Vyplývá to z údajů na webu iniciativy Dárek pro Putina, která nakupuje za peníze z veřejných sbírek zbraně a další materiál pro ukrajinskou armádu a civilisty bránící se ruským okupantům. Pořadatelé sbírky stroj představili v Praze. Lidé mohli vidět vrtulník ve vzduchu i na zemi a na místě si také mohli vyzkoušet trenažér stroje.
Češi se skládají na vrtulník Black Hawk pro Ukrajinu. Za den vybrali miliony
Money
Vedení Colt CZ očekává, že celkové výnosy letos mohou dosáhnout 15,2 až 15,5 miliardy korun, což ve srovnání s konsolidovanými výnosy v roce 2022 představuje nárůst o 4,2 až 6,2 procenta. Očekávaná výše upraveného ukazatele EBITDA by letos mohla dosáhnout tři až 3,3 miliardy korun, což by na horní hranici znamenalo meziroční pokles o 1,9 procenta.
Holding je předním světovým výrobcem ručních palných zbraní a munice pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití. Své produkty prodává především pod značkami Colt, CZ (Česká zbrojovka), Colt Canada, CZ-USA, Dan Wesson, Spuhr, swissAA a 4M Systems. Skupina sídlí v České republice. Ve svých výrobních závodech v ČR, USA, Kanadě, Švédsku, Švýcarsku a Maďarsku zaměstnává více než 2000 lidí. Ze 76,2 procenta je vlastněna holdingem Česká zbrojovka Partners SE, zbývajících 23,8 procenta tvoří veřejně obchodované akcie. Loni vykázala za celý rok rekordní výnosy téměř 14,6 miliardy korun. Upravený čistý zisk holdingu byl po zdanění bezmála 2,3 miliardy korun.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.