Zbrojaři nabírají nejvíc lidí od dob studené války
Globální zbrojařské skupiny nabírají nové zaměstnance nejrychleji od konce studené války. Reagují tak na rekordní objednávky v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu a rostoucím geopolitickým napětím. Na základě průzkumu mezi 20 největšími obrannými a leteckými koncerny ze Spojených států a z Evropy to napsal britský deník Financial Times (FT). Jen letos chtějí tyto firmy přijmout desítky tisíc lidí.
Tři největší americké zbrojovky, a sice Lockheed Martin, Northrop Grumman a General Dynamics, hledají téměř 6000 lidí. Dalších deset společností hledá dohromady 37 tisíc nových zaměstnanců. To odpovídá deseti procentům jejich aktuální pracovní síly.
„Od konce studené války jde pro obranný sektor o nejživější období s nejvyšším nárůstem objemu zakázek v poměrně krátkém časovém období,“ uvedl Jan Pie, který je generálním tajemníkem evropské asociace leteckého a obranného průmyslu ASD.
Finanční sektor tváří v tvář ruské agresi na Ukrajině pomalu mění postoj k financování obranného průmyslu. Konzervativní banky ovšem mění své zavedené přístupy jen velmi pomalu. Ve věci chce pomoci i Evropská investiční banka.Zbrojaři přestávají být "ti zlí". Jejich akciím se skvěle daří
Trhy
Zbrojaři hledají desítky tisíc lidí
Mluvčí italské zbrojovky Leonardo Antonio Lionell uvedl, že hledání nových pracovníků je „intenzivnější než v době předchozích konfliktů, například v Afghánistánu nebo v Iráku“. Společnost Leonardo letos plánuje nabrat zhruba 6000 lidí, což je více než deset procent zaměstnanců. Mezi lety 2025 až 2028 plánuje přijmout dalších 8000 až 10 tisíc lidí, mimo jiné softwarových a průmyslových inženýrů. Dodavatel je přitom s britskou firmou BAE Systems a s japonskou Mitsubishi Heavy Industries součástí programu na vývoj a konstrukci stíhačky Tempest, na němž se podílí britská, italská a japonská vláda.
Francouzská společnost Thales v posledních třech letech přijala do svých obranných aktivit asi 9000 lidí, což je 11 procent ze současného počtu 81 tisíc zaměstnanců. Zbrojovka vyrábí například raketové střely Starstreak, které britská vláda ze svých zásob poskytla Ukrajině.
Významně nabírají i výrobci munice, jako je německý Rheinmetall nebo finsko-norská společnost Nammo. Počet zaměstnanců firmy Nammo se od roku 2021 do roku 2023 zvýšil o 15 procent na 3100. V současné době už podnik zaměstnává 3250 lidí a do roku 2030 chce svoji velikost zdvojnásobit, sdělila firma FT. Rheinmetall chce jen letos nabrat téměř 4000 nových pracovníků, což představuje zhruba 12 procent aktuální pracovní síly.
Počet zaměstnanců firem, které vyrábějí zbraně a vojenská letadla, se nyní zvyšuje po letech poklesu. U společností, na které se zaměřuje FT, ještě v roce 2022 v součtu klesl o 2316. Loni už ale tyto firmy v úhrnu zaměstnávaly o 12 438 lidí více.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na berlínské konferenci o rekonstrukci válkou zničené Ukrajiny označil za prioritu posílení protivzdušné obrany země.
Šéf Rheinmetallu Armin Papperger v květnu předpověděl, že jeho firma získá až třetinu zakázek ze zvláštního fondu na obranu v hodnotě 100 miliard eur (asi 2,5 bilionu korun). Německo fond zřídilo v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.
Světové akciové indexy letos zpevňují, některé z nich v květnu vylepšily rekordní hodnoty. Nejsledovanější americký indikátor S&P 500 od začátku roku přidává přes 11 procent, stejně jako německý DAX či panevropský STOXX Europe 50. Americký index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, pak přidává více než 13 procent, vyplývá z burzovních statistik.Zbrojaři i výrobci čipů táhnou růst světových akcií
Trhy
V Česku se rodí další zbrojařský magnát, Robert Schönfeld. Jeho investiční skupina RSBC kupuje rakouského výrobce pušek Steyr Arms. Schönfeld se tak zařadí mezi zbrojařskou první ligu, které vládne miliardář Michal Strnad, majitel CSG a úspěšně mu sekunduje René Holeček, který vlastní Colt. Další slavná zbrojovka bude v českých rukou, tentokrát podnikatele Schönfelda
Zprávy z firem
Byznys nejmladšího českého stamiliardáře a zbrojaře Michala Strnada jen kvete. Jeho Czechoslovak Group (CSG) loni zvýšila čistý zisk meziročně o 49 procent na 210 milionů eur (zhruba pět miliard korun). Evropa zbrojí a Strnadovo impérium se topí v zisku
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.