Zbrojařská Sellier & Bellot loni zvýšila tržby i zisk. Pomohly i americké volby

Jeden z největších světových výrobců munice Sellier & Bellot loni zvýšil tržby i zisk. Pomohly k tomu mimo jiné americké volby a debata o omezování držení zbraní v USA či zisk tří velkých zakázek. Tržby stouply o 2,1 procenta na 4,4 miliardy korun, čistý zisk pak o 6,9 procenta na 895,2 milionu korun. I přes výpadek výroby a omezení možností prodeje kvůli pandemii covid-19 jsou výsledky výroby a prodeje nejvyšší v historii, uvedla firma ve výroční zprávě. Loni se přitom dařilo celému světovému zbrojařskému trhu.
„V porovnání s rokem předchozím došlo k navýšení objemu výkonů a tržeb, hospodářského výsledku i přidané hodnoty. Růstu se podařilo dosáhnout i přes celosvětovou krizi způsobenou koronavirovou pandemií, v jejímž důsledku společnost čelila významným absencím zaměstnanců. Nárůst hospodářského výsledku jako celku podpořil také nezanedbatelný zisk z finančních operací,“ uvedl předseda představenstva Radek Musil.
Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE (CZG) vykázal za tři letošní čtvrtletí výnosy 7,6 miliardy korun, meziročně o 53,1 procenta více. Čistý zisk činil 902,8 milionu korun, což představuje nárůst o 89,1 procenta. Vyplývá to z regulatorního oznámení, které holding zveřejnil.
Česká zbrojovka boduje. Letos už vydělala skoro miliardu
Zprávy z firem
S ústupem loňské jarní pandemie nabrala podle firmy poptávka v dalších měsících nový stimul, a to zejména s tehdy se blížícími prezidentskými volbami v USA. „Volební souboj podkreslený tématem omezování držení zbraní vyhnal poptávku po zbraních a střelivu na maximum,“ poznamenal Musil.
„Na rozdíl od předcházejícího volebního období však poptávka nebyla tažena obchodníky spekulujícími na výsledek voleb, ale přímo koncovými uživateli ve snaze zajistit svou ochranu v případě nepříznivých dopadů pandemie či výsledků voleb,“ dodal.
Zakázky pro armády a policii
Společnosti se dařilo také v policejní a vojenské oblasti. Mezi velké úspěchy se řadí získání zakázky na dodávku nábojů pro belgickou armádu, podpis pětiletého kontraktu pro irskou armádu a výhra v tendru na dodávku nábojů pro rakouskou policii.
I když v době zveřejnění účetní závěrky vedení společnosti nezaznamenalo významný pokles prodeje, situace se podle firmy neustále mění, a proto nelze předvídat budoucí dopady této pandemie na činnost společnosti. „Finančně obchodní plán společnosti pro rok 2021 předpokládá další růst produkce stejně jako hodnot sledovaných ekonomických ukazatelů,“ uvedl Musil k výhledu pro letošní rok.
Za vojenské mise v Afghánistánu vydal český stát v letech 2004 až 2020 celkem 16,44 miliardy korun. Vyplývá to z údajů v jednotlivých příslušných sněmovních tiscích každoročně vyhodnocujících nasazení sil ministerstva obrany na zahraničních misích.
Afghánské vojenské mise vyšly Česko na 16,5 miliardy
Money
Sellier & Bellot patří mezi významné světové výrobce malorážového střeliva a je jednou z nejstarších strojírenských firem v České republice. Výrobky nesoucí značku Sellier & Bellot jsou produkovány bez přerušení od roku 1825. Od roku 2009 patří firma do skupiny CBC, a tím se stala součástí jednoho z nejvýznamnějších světových výrobců malorážového střeliva.
Firma vyrábí širokou škálu pistolových, kulových a brokových nábojů pro vojenské účely, lov a sport. Sportovní variantu nábojů používají mimo jiné i čeští reprezentanti na vrcholných střeleckých soutěžích. Loni v průměru zaměstnávala 1545 lidí.
Dařilo se i České zbrojovce a světovému trhu
Loni se dařilo i dalšímu velkému světovému výrobci původem z Česka, holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE. Skupina vyrábí ruční palné zbraně pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další civilní využití prodávané pod značkami CZ, Colt či Dan Wesson. Loni vykázala za loňský rok výnosy 6,8 miliardy korun. Meziročně byly vyšší o 14,6 procenta. Provozní výsledek hospodaření vzrostl ve srovnání s rokem o 11,9 procenta na více než 1,056 miliardy korun.
Průmyslová výroba v Česku chytá dech. Meziroční pokles českého průmyslu v říjnu sice zrychlil na 4,9 procenta ze zářijových čtyř procent, meziměsíčně ale poskočil o 0,9 procenta. Také říjnový výsledek průmyslu poznamenala především výroba aut, i u ní ale dochází k mírnému zlepšení, neboť i ta už meziměsíčně vzrostla, uvedl Český statistický úřad. Stavební výroba mírně roste, čelí však přetrvávajícímu problému s vysokými cenami materiálů.
Český průmysl dál táhnou dolů automobilky, to nejhorší má ale za sebou
Money
Skupině se daří i letos – za tři letošní čtvrtletí vykázala výnosy 7,6 miliardy korun, meziročně o 53,1 procenta více. Čistý zisk činil 902,8 milionu korun, což představuje nárůst o 89,1 procenta.
Covidová pandemie neměla negativní vliv ani na celý světový trh. Stovka největších zbrojních společností loni prodala obranné vybavení a vojenské služby za 531 miliard dolarů (asi 12 bilionů korun), meziročně o 1,3 procenta více, uvedl již dříve Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI). Nárůst byl nejnižší za poslední tři roky, tržby z prodeje zbraní se ale zvýšily už šestý rok za sebou.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.