Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Zdroje jsou. Stát koupil firmu RWE Gas Storage se šesti zásobníky plynu za téměř devět miliard

Stát koupil za 8,8 miliardy korun firmu RWE Gas Storage se zásobníky plynu
ČTK
 ČTK

Český stát koupil za 360 milionů eur (v přepočtu 8,8 miliardy korun) prostřednictvím společnosti ČEPS firmu RWE Gas Storage, která vlastnila a spravovala šest plynových zásobníků. Jejich kapacita odpovídá třetině roční spotřeby, řekl na briefingu u Perné na Břeclavsku u jednoho ze šesti zásobníků premiér Petr Fiala (ODS).

Reklama

Dosud šlo o dceřinou společnost německé energetické firmy RWE. Podle Fialy jde o jeden z několika kroků k větší energetické bezpečnosti Česka. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) uvedl, že aktuálně jsou zásobníky v Česku plné na 97 procent, přičemž žádný plyn už nepochází z Ruska.

Stát nekoupil pouze zásobníky, ale kompletní firmu s 250 zaměstnanci, která pravidelně dosahuje zisku. Podle Síkely jde o investici, která do budoucna zajistí nejen větší energetickou bezpečnost, ale i zisk. Objem zásobníků, které stát přebral, je 2,7 miliardy metrů krychlových. Největší podzemní zásobník z akvizice jsou Dolní Dunajovice, které mají kapacitu skoro miliardu metrů krychlových. Celková kapacita všech zásobníků v české plynárenské síti je 3,45 milionu metrů krychlových, zbylou část vlastní další energetické firmy v zemi.

CZ Loko představí revoluční lokomotivu. Ta může přepínat mezi elektromotorem a dieselovým pohonem

CZ Loko představí revoluční lokomotivu. Ta může přepínat mezi elektromotorem a dieselovým pohonem

Společnost CZ Loko z České Třebové na Orlilckoústecku představí v tomto týdnu poprvé na veletrhu novou lokomotivu, kterou pohání spalovací motor i napájení z trakčního vedení. Do ostrého provozu bude uvedena příští rok v Itálii.

Přečíst článek

„Nákup zásobníků plynu a zajištění jejich úplné kontroly ze strany státu je dalším konkrétním krokem v našem úsilí o restart Česka a jedná se o jednu ze šesti strategických investic. Pro vnitrozemské státy je přímý vliv na energetickou kritickou infrastrukturu klíčový. Jsem rád, že se nám podařilo úspěšně napravit další dluh, který zanechaly předchozí vlády,“ řekl Fiala. Přesně před rokem se Česku také podařilo získat kapacitu v terminálu na zkapalněný plyn v nizozemském přístavu Emshaven a vláda také jedná o stavbě nových plynovodů.

Reklama

Odstřihnutí od ruské ropy

Intenzivní kroky k energetické bezpečnosti a nezávislosti na Rusku začala vláda dělat před více než rokem, kdy zahájilo Rusko agresi vůči Ukrajině. Do té doby bylo Česko závislé nejen na ruském plynu, ale i jaderném palivu a ropě. V případě plynu už se Česku podařilo od Ruska odstřihnout a pracuje i na dalších dvou surovinách. „Podařilo se nám dojednat rozšíření ropovodu TAL, díky kterému se budeme moct postupně odstřihnout od ruské ropy na přelomu let 2024 a 2025,“ řekl Fiala. Síkela doplnil, že teď už lze také říct, že Česko nebude jaderné palivo dovážet z Ruska a že se zároveň daří díky krokům současné vlády rozvíjet i obnovitelné zdroje. „Před dvěma lety rozvoj těchto zdrojů spíš skomíral,“ uvedl Síkela.

Energetická situace byla v Evropě před dvěma lety velmi dramatická a z různých důvodů ještě přes ruskou agresí výrazně rostly ceny elektřiny i plynu. Důsledkem byly také krachy některých obchodníků s energiemi. Válka na Ukrajině tuto situaci ještě eskalovala a nejkritičtější byla situace na trhu loni v létě. Cena energií se vyšplhala na burze extrémně vysoko a až poté začala postupně klesat, protože se ukázalo, že plynu má Evropa dostatek.

Kancléř Scholz hovoří na Mnichovské bezpečnostní konferenci.

Německu i Česku hrozí deindustrializace. Se Scholzem není spokojeno 80 procent Němců

O Německu se už opět, po letech, hovoří jako o „nemocném muži Evropy“. V ekonomických problémech je ale celý starý kontinent. Bezprostředně jej ničí zejména důsledky války na Ukrajině, včetně energetické drahoty, které výrazně snižují globální konkurenceschopnost nejen německých firem a podniků. Má to zásadní dopad už i na náladu Němců. Hned 79 procent z nich není s vládou kancléře Scholze spokojeno, vyplývá z aktuálního průzkumu ARD. Už jsou alergičtí na výraz „energetická přeměna“ a Scholzovi spolustraníci kancléři doporučují se jeho užití na veřejnost zcela vystříhat.

Přečíst článek

RWE Gas Storage CZ je se šesti zásobníky největším provozovatelem plynových zásobníků v Česku. V posledních třech letech podle dřívějších informací ministerstva průmyslu a obchodu společnost hospodařila se ziskem 1,91 miliardy korun, naposledy v roce 2022 zisk činil 363 milionů. Německá energetická firma RWE v minulosti o prodeji zásobníků jednala například s ČEZ nebo Energetickým průmyslovým holdingem (EPH) miliardáře Daniela Křetínského.

Akciová společnost ČEPS, kterou plně vlastní stát, působí jako výhradní provozovatel přenosové soustavy v Česku. Podle zprávy firmy z letošního jara ČEPS loni meziročně vzrostl zisk před zdaněním o 57 procent na 6,6 miliardy korun. korun. Celkové výnosy meziročně stouply o 98,3 miliardy na 173,7 miliardy.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Plovoucí zásobník a zařízení pro regasifikaci plynu Hoegh Esperanza během otevření terminálu LNG (Liquefied Natural Gas) ve Wilhelmshavenu, Německo, v sobotu 17. prosince 2022.

Německu kříží cestu k nezávislosti na ruském plynu nečekaná překážka: bomby z dob nacistů

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme