Ze Staroměstského náměstí zmizí nelegální předzahrádky | Newstream

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ze Staroměstského náměstí zmizí nelegální předzahrádky

Staroměstské náměstí
ČTK
 ČTK

Praha se chystá odstranit nelegální předzahrádky na Staroměstském náměstí. Momentálně řeší konkrétní termín. Informoval o tom server iROZHLAS. Prostranství si od Prahy pronajala společnost K.V.P. Gastro, která ale dostala už v roce 2022 výpověď. Proti tomu podala žalobu, kterou na podzim 2023 pravomocně zamítl Městský soud. Zahrádky ani poté nezmizely.

Podle ředitele finančního výboru Prahy 1 a zastupitele za TOP 09 Giancarlo Lambertiho se Praha 1 musela ujistit, že neporuší zákon a že je možné nelegální stavby odstranit. Zařídit by to měla Technická správa komunikací (TSK). „Řešila se voda, přípojky, elektřina a další věci. Nyní jsme v kontaktu s generálním ředitelem Technické správy komunikací Filipem Hájkem. Řeší se doladění posledních věcí a nastavení konkrétního termínu pro odstranění,“ sdělil Lamberti Radiožurnálu.

Za zábor jednoho metru čtvereční se v centru Prahy platí 60 korun za den. Podle serveru mají některé předzahrádky na Staroměstském náměstí zhruba 420 čtverečních metrů, což by vycházelo na více než 25 tisíc korun denně. iROZHLAS ale rovněž upozornil, že firma K.V.P. Gastro měla smlouvu na pronájem 244 čtverečních metrů a poplatek byl tak ve skutečnosti nižší.

Pokuta v řádech milionů

Podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana byla společnost K.V.P. Gastro vyzvána, aby uhradila smluvní pokutu za to, že prostor po výpovědi z nájmu nevyklidila. „Smluvní pokuta je stanovena při porušení této povinnosti na částku 10 tisíc korun denně,“ uvedl mluvčí. Výpověď firma dostala 14. června 2022, pokuta by tedy nyní měla činit více než osm milionů korun.

iROZHLAS upozornil, že K.V.P. Gastro má anonymní akcie a jméno vlastníka nelze dohledat ani v Evidenci skutečných majitelů. Na žádost o vyjádření nikdo z firmy nereagoval.

Předchozí pražská koalice prosadila v roce 2022 novou koncepci předzahrádek. Vymezuje, kde město může prostor pro tento účel pronajmout a kde naopak musí nechat volný průchod. Cílem bylo zlepšit průchod Královskou cestou.

Z Lambertiho popudu se minulý rok uskutečnilo mapování více než tisícovky záborů. Výsledky šetření podle něj minimálně zakládají podezření, že řada podnikatelů v centru metropole se platbám městské části za využití prostoru vyhýbá. Zastupitelstvo městské části proto loni v listopadu pověřilo starostku Terezii Radoměřskou (TOP 09) a tajemníka úřadu Františka Dvořáka, aby problematiku řešili.

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group.

Vltavská filharmonie se prodražuje. Ještě nemá ani stavební povolení

Náklady na stavbu filharmonie se zvýší. Místo 9,4 miliardy město počítá s investicí na úrovni 11,65 miliardy korun. Nárůst rozpočtu Rada hlavního města akceptovala.

Přečíst článek

Stát prodává zámecký areál Veleslavín.

Není to trochu moc? Za zchátralý zámek chce stát půl miliardy

Stát prodává další trofejní nemovitost. Za zámecký areál na Veleslavíně chce půl miliardy. V minulosti v něm přebýval i T. G. Masaryk.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme