Ze zisku pět miliard sešup do ztráty 16 miliard. Orlen doplácí na situaci ve světě

Výsledek podle firmy negativně ovlivnila složitá geopolitická a makroekonomická situace, která destabilizuje rafinérský a petrochemický průmysl. Vliv měl mimo jiné i nález nevybuchlé letecké pumy v areálu chemičky v Záluží, kvůli kterému se na více než dva týdny zastavila výroba.
Rafinérská a petrochemická skupina Orlen Unipetrol loni vykázala čistou ztrátu 16,3 miliardy korun po zisku 5,2 miliardy korun o rok dříve. Firma původně počítala s tím, že loňská ztráta bude zhruba poloviční. Tržby klesly o dvě procenta na 163,1 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy, na kterou upozornily Hospodářské noviny (HN).
Letos v únoru firma zveřejnila předběžné výsledky, podle kterých měla být loňská ztráta přibližně devět miliard korun. Nakonec je výrazně vyšší. Výsledek podle firmy negativně ovlivnila složitá geopolitická a makroekonomická situace, která destabilizuje rafinérský a petrochemický průmysl. Vliv měl mimo jiné i nález nevybuchlé letecké pumy v areálu chemičky v Záluží, kvůli kterému se na více než dva týdny zastavila výroba.
Jako důvod ztráty firma uvádí také přecenění klíčových aktiv v petrochemickém segmentu chemparku v Litvínově. „Kvůli složité makroekonomické situaci je hodnota našich aktivit vyšší než generované cash flow,“ řekl HN Kaidl.
Orlen Unipetrol loni zpracoval 6,6 milionu tun ropy. Prodal šest milionů tun rafinérských produktů a 1,6 milionu tun petrochemických produktů. Celkové investice dosáhly 13,8 miliardy korun. Patřil mezi ně například projekt studených asfaltů v Litvínově nebo rekuperace tepla spalin v Kralupech.
V maloobchodě skupina pokračovala v investicích do sítě čerpacích stanic. V Česku provozovala na konci uplynulého roku 439 čerpacích stanic a s podílem 28,7 procenta na objemu prodaných paliv je lídrem na trhu, uvedla. Rozšiřovala také síť dobíjecích míst pro elektromobily, na konci loňska nabízela na 102 čerpacích stanicích 294 dobíjecích bodů. V tomto ohledu tak zůstává na prvním místě mezi řetězci čerpacích stanic v Česku, uvedla. Na Slovensku bylo v síti Orlen loni 97 čerpacích stanic, v Maďarsku 139 stanic.
Skupina Orlen Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů, zejména plastů a hnojiv. Do skupiny Orlen Unipetrol spadají rafinerie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana, otrokovická firma Remaq a výzkumné centrum v Brně.
Orlen Unipetrol zaměstnává zhruba 5600 lidí. Od roku 2005 je součástí skupiny Orlen, která je největší energetickou firmou ve střední Evropě.
Do České republiky poprvé v historii neproudí ruská ropa, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové. Česko je po více než 60 letech nezávislé na ropovodu Družba. První zvýšené dodávky ropy jiné provenience než ruské už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud zamíří do litvínovské rafinerie, uvedli premiér Petr Fiala (ODS), ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a generální ředitel MERO ČR Jaroslav Pantůček v Centrálním tankovišti ropy Nelahozeves.
Poprvé v historii do Česka neproudí ruská ropa
Zprávy z firem
Škody za 20 milionů korun (původně odhadováno 50 milionů) zůstaly podle předběžných odhadů po nočním požáru v areálu chemičky Orlen Unipetrol v Litvínově na Mostecku. Na místo vyjíždělo devět jednotek, událost se obešla bez zranění, uvedli hasiči na webu. Příčiny požáru zatím hasiči neznají, vyšetřovatelé je zjišťují. Podle mluvčího Unipetrolu Pavla Kaidla šlo o lokální požár na etylenové jednotce, ta je v provozu a rafinérská i petrochemická výroba zůstala zachována.
Orlenu v Litvínově shořela část technologií. Škoda je 20 milionů
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.