Zetor se loni doslal zpět do zisku

Brněnská společnost Zetor Tractors se loni po třech letech ve ztrátě vrátila k zisku. Za rok 2021 vykázala zisk po zdanění 206 milionů korun, o rok dříve byla 217 milionů ve ztrátě.
Zetoru vzrostly také tržby, a to o celou pětinu na 2,23 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy firmy zveřejněné ve Sbírce listin.
„Rok 2021 také přinesl bezprecedentní cenový vzestup takřka všech vstupních komodit včetně veškerých energií. To bylo umocněno chybějícími zdroji pracovních kapacit z důvodu přetrvávající pandemie covidu-19, která značně ochromila a někdy i zastavila dodavatelský řetězec,” uvedlo vedení společnosti.
Ač poptávka po strojích brněnské firmy v roce 2021 rostla, prodej traktorů se mírně snížil, a to ze 1788 prodaných traktorů na 1769. Důvodem byly podle výroční zprávy výpadky v dodavatelském řetězci a pokračující pandemie koronaviru.
V průmyslových zemích pracují v zemědělství obvykle jen dvě až tři procenta ekonomicky aktivních obyvatel. Svou práci zvládnou díky cíleně vyšlechtěným plodinám, silné mechanizaci a průmyslové chemii. Ale i to přestává stačit.
Robot na poli. Trhá plevel, dávkuje hnojivo a hlídá zdraví rostlin
Enjoy
Oslavy 75. výročí existence značky zhatil covid
Kvůli pandemii se nekonala většina veletrhů, kde Zetor obvykle představuje své novinky. Modernizovaný model Major tak výrobce představil například na výstavě Země živitelka, která se jako jedna z mála uskutečnila. Většinu propagace musel výrobce převést do on-line podoby.
V roce 2021 Zetor oslavil 75. výročí existence značky. Většinu naplánovaných akcí k oslavám ale musela firma kvůli covidu zrušit.
Pro letošní rok plánuje Zetor Tractors zvýšení výroby traktorů vzhledem ke stále rostoucí poptávce. Plánuje také rozsáhlou digitalizaci svých systémů a vznik jednotného informačního systému zatím pro brněnský závod, postupně by k němu ale chtěla firma připojit i svá zahraniční zastoupení. Nový systém má umožnit lépe přizpůsobovat plán výroby a využít efektivnější nástroje pro řízení dílen, logistiky a dalších oddělení.
Koncernu Agrofert loni meziročně stouply konsolidované tržby o 15 procent na 184,8 miliardy korun. Zisk po zdanění stoupl o více než polovinu na 5,8 miliardy korun ze 3,8 miliardy korun v roce 2020. Za růstem tržeb je podle holdingu hlavně zvýšení prodejních cen v chemickém segmentu v reakci na významné zvýšení vstupních nákladů a za růstem zisku hlavně zlepšení hospodaření v segmentech chemie a zemědělství, uvedl mluvčí koncernu Pavel Heřmanský.
Chemie a zemědělství vytáhly loňský zisk Agrofertu na téměř šest miliard korun
Zprávy z firem
I když je Zetor nejsilnější značkou v Česku, většina jeho produkce putuje do zahraničí. Kromě Slovenska míří výrobky z brněnské továrny zejména do Polska, Litvy, Irska, Německa, Velké Británie, Francie, USA nebo Bulharska.
Značka Zetor vznikla původně jako oddělení brněnské Zbrojovky, první tři traktory dostali zákazníci v březnu 1946, od stejného roku je také registrována ochranná známka, která spojuje někdejší označení Zbrojovky "Zet" s koncovkou slova traktor. Na místo svého současného areálu se firma přestěhovala v polovině 50. let minulého století. Po pádu komunistického režimu a rozpadu tradičních trhů se podnik pohyboval na hraně existence, z potíží se dostal až po roce 2002, kdy ji odkoupil současný majitel, bratislavská firma HTC Investments. V loňském roce firma zaměstnávala 476 lidí.
Nadchází výsledková sezona za druhé čtvrtletí a celé pololetí. Trh očekává vysoký nárůst tržeb i zisků v energetickém sektoru. Nicméně pro aktivní investory tentokrát bude daleko důležitější sledovat, jak se mění marže jednotlivých firem, zda se mění nálada spotřebitelů a jaký dopad mají válka na Ukrajině a lockdowny v Číně. To naznačí, zda se blíží recese, nebo zda se situace obrací k lepšímu.
Výsledková sezona je tu. Investoři se více než na zisky zaměří na signály recese
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.