Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Prodej iPhonů v Číně vytáhl čtvrtletní tržby Applu na rekord

Apple, ilustrační foto
Tony Webster / Creative Commons / CC BY 2.0

Čistý zisk firmy Apple v prvním fiskálním čtvrtletí vzrostl o pětinu na 34,63 miliardy dolarů (758,8 miliardy korun). Tržby byly rekordní, uvedla firma. Apple těžil mimo jiné z vysoké poptávky po iPhonech v Číně.

Reklama

Tržby se za tři měsíce do 25. prosince zvýšily o 11 procent na 123,9 miliardy dolarů. Analytici v průměru očekávali tržby jen 118,7 miliardy dolarů a zisk 31 miliard dolarů. Na rekord se zvýšily tržby na rekord v téměř všech segmentech, včetně služeb, počítačů, příslušenství a tabletů. Apple těžil také z vysoké poptávky po iPhonech v Číně

bezkontaktní platba

Apple posune hranice bezkontaktní platby. Z iPhonů se stanou platební terminály

Apple chystá novou službu, která z klasických iPhonů udělá platební terminály, píše Bloomberg. Prodejcům k tomu, aby mohli přijímat platby, odpadne nutnost mít speciální hardware, vystačí si s mobilem. Akcie firmy Block, fintechu miliardáře Jacka Dorseyho, který se na platební řešení specializuje, v reakci na zprávu padají.

Přečíst článek

Applu se podařilo zvládnout i problémy v dodavatelském řetězci. Generální ředitel Tim Cook v říjnu varoval, že nedostatek čipů ovlivňuje výrobu většiny produktů firmy a mohl by jí způsobit ztrátu na tržbách více než šest miliard dolarů. Finanční ředitel Luca Maestri v rozhovoru s agenturou Reuters řekl, že dopad byl přes šest miliard dolarů, ale v tomto čtvrtletí, které končí v březnu, se negativní dopad sníží.

Tržby z prodeje telefonů se zvýšily o devět procent na 71,6 miliardy dolarů díky zájmu o nový iPhone 13, který se začal prodávat těsně před začátkem hlavní předvánoční nákupní sezony. V Číně podíl Applu na trhu s chytrými telefony v posledních třech měsících loňského roku stoupl na rekordních 23 procent a firma se poprvé po šesti letech stala jedničkou na čínském trhu, uvedla firma Counterpoint Research.

Reklama

Tim Cook, šéf Applu

Šéf Applu Tim Cook si loni vydělal 98,73 milionu dolarů, hlavně na akciích

Generální ředitel americké společnosti Apple Tim Cook si v loňském fiskálním roce přišel na 98,73 milionu dolarů (2,1 miliardy korun). Částka zahrnuje mzdu, odměny a kompenzace, včetně akcií. Výraznou většinu příjmu tvořily právě akcie technologického giganta, které Cook dostal poprvé od svého nástupu do čela firmy před jedenácti lety. Důvodem odměn je mimo jiné to, Apple ve fiskálním roce do září 2021 zvýšil tržby o 33 procent na více než 365 miliard dolarů. Cook už v roce 2015 uvedl, že plánuje věnovat svůj majetek na charitu.

Přečíst článek

Tržby ze služeb, které zahrnují předplatné televize a hudby a obchod s aplikacemi App Store, stouply o 24 procent na 19,5 miliardy dolarů. Počet předplatitelů se zvýšil na 785 milionů z 620 milionů ve stejném období předchozího roku. Růst tržeb ze služeb pomáhá zmírňovat problémy ve výrobě. Apple však čelí tlaku regulátorů ve Spojených státech a Evropě, který by mohl snížit jeho tržby ze služeb.

Tržby z prodeje počítačů Mac stouply o 25 procent na 10,9 miliardy dolarů a z prodeje příslušenství o 13 procent na 14,7 miliardy dolarů. Tržby z prodeje iPadů se však snížily o 14 procent na 7,25 miliardy dolarů. To zřejmě potvrzuje předpovědi analytiků, že iPady budou mít nízkou prioritu v případě nedostatku součástek.

Apple

Apple je krok od tříbilionové hodnoty. To je víc než celý německý akciový trh

Akcie výrobce iPhonů jsou na dosah významného milníku. Aby technologický gigant Apple v dolarech zbořil tříbilionovou hodnotu v ocenění, musí si jeho akcie připsat už jen něco přes šest procent, píše Bloomberg. V přepočtu to znamená zhruba 67,3 bilionu korun – to je více než celý německý akciový trh dohromady nebo britská ekonomika.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Spoluzakladatel aplikace VOS Health

Úspěšný vývojář aplikací Jiří Diblík: Nyní zacílíme na americké investory

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme