Zisk i tržby Alphabetu překonaly očekávání. Akcie i tak oslabily

Společnost Alphabet v úterý odpoledne překonala očekávání ohledně zisku a tržeb, ale investoři přesto poslali její akcie na konci prodloužené seance dolů. Proč?
Na nejnovějších číslech je podle analytiků několik věcí, které se dají vytknout. Za prvé, příjmy z YouTube byly nižší, než se očekávalo, a oproti číslům za první čtvrtletí se zpomalily.
Podle analytika společnosti Melius Research Bena Reitzese se Wall Street může obávat, jakým tempem bude mateřská společnost Googlu schopna v nejbližší budoucnosti zvyšovat své marže. Vedení Alphabetu ve vyjádření k výsledkům totiž upozornilo na některé trendy, které by mohly ovlivnit marže ve třetím čtvrtletí. Vedle toho, že Alphabet nyní přijímá absolventy vysokých škol, také čelí vyhlídce na větší „odpisy a výdaje spojené s vyšší úrovní našich investic do technické infrastruktury“, uvedla v hovoru k výsledkům prezidentka a investiční ředitelka Ruth Poratová.
„Přestože se na konci loňského a začátku letošního roku společnost vydala cestou vyšších kapitálových nákladů, do volných peněžních toků se to ve druhém čtvrtletí zatím nepropsalo, což vyvolává vyšší očekávání pro následující kvartály,“ uvedl analytik XTB Tomáš Cverna.
Start-up Wiz, který se zaměřuje na kybernetickou bezpečnost, ukončil jednání se společností Alphabet. Její součást Google byla podle dřívějších informací médií ochotna za start-up zaplatit asi 23 miliard dolarů (536 miliard Kč), což by byla její dosud největší akvizice. Wiz místo toho zvažuje, že vydá akcie v rámci primární veřejné nabídky (IPO), uvedl server televize CNBC.
Start-up Wiz ukončil jednání s Alphabetem, místo převzetí preferuje burzu
Zprávy z firem
Zisk i tržby nad očekávání
Americké společnosti Alphabet, která je majitelem firmy Google, vzrostl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 28,6 procenta na 23,619 miliardy dolarů (552,5 miliardy korun). Hospodaření podpořily růst prodeje digitální reklamy a poptávka po cloudových službách.
Výnosy za období duben až červen stouply o 14 procent na 84,74 miliardy dolarů. Překonaly tak očekávání analytiků dotazovaných agenturou LSEG, kteří čekali výnosy 84,19 miliardy dolarů. Čtvrté čtvrtletí za sebou se výnosy zvýšily o více než deset procent, i když tempo růstu mírně zpomalilo.
Výnosy z cloudových služeb vzrostly o 28,8 procenta na 10,35 miliardy dolarů. Analytici čekali výnosy 10,16 miliardy dolarů.
Výnosy z internetové reklamy, která je hlavním zdrojem výnosů firmy, vzrostly o 11 procent na 64,6 miliardy dolarů. Firma prodává reklamy ve svém vyhledávači s využitím dat o zákaznících, aby mohla reklamu lépe zacílit. Výnosy z reklamy v divizi YouTube stouply o 13 procent na 8,67 miliardy dolarů.
Google je největším internetovým vyhledávačem na světě a jedničkou na světovém trhu s internetovou reklamou.
Americkému výrobci elektromobilů Tesla klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 45 procent na 1,48 miliardy dolarů (34,6 miliardy korun). Firma zaznamenala výrazný pokles již druhé čtvrtletí za sebou. Tržby však překvapivě vzrostly. Akcie po uzavření burzy lehce ztrácely.
Tesle klesl zisk na polovinu. Akcie zamířily dolů
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.