Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Živnostníci a menší firmy potáhnou růst v Evropě, věří UniCredit

Šéfka Unicredit CEE Teodora Petkova (vpravo) a vlevo analytička Gökce Celik
Tereza Zavadilová/Newstream
Tereza Zavadilová
tzv

Východ vede: Analytici UniCredit očekávají letos ve většině zemí střední a východní Evropy růst HDP mezi dvěma a třemi procenty, což je více než v západní Evropě. 

Reklama

Evropa zaostává za USA a Čínou v oblasti inovací a výzkumu. Nedávná zpráva Maria Draghiho pro Evropskou komisi uvedla, že v roce 2023 byl mezi evropskými a americkými společnostmi roční investiční rozdíl ve výši 270 miliard eur na výzkum a inovace, tedy americké firmy investovaly do výzkumu a inovací o tuto částku více než evropské. Zpráva uvádí, že roztříštěný evropský trh omezuje růst a inovace a že regulační zátěž nepřiměřeně dopadá na živnostníky a malé firmy. 

„Jedním z doporučení ve zprávě je více zjednodušit přístup k financování pro malé a střední firmy a podpořit inovace a rozšiřování,“ uvedla Teodora Petkova, ředitelka UniCredit pro střední a východní Evropu, během odborné finanční konference The Central & Eastern European Forum, které se každoročně koná ve Vídni. Její banka proto představila rozsáhlý program pro pomoc s financováním tohoto sektoru v regionu v objemu 2,3 miliardy eur. 

Malí porážejí korporace

Z výzkumu UniCredit vyplývá, že malé a střední firmy hrají v ekonomikách střední a východní Evropy důležitou roli. „Malé a střední firmy ve střední a východní Evropě se podílejí na obratu a zaměstnanosti více než jejich protějšky v EU. Ve střední a východní Evropě přispívají k HDP více než velké korporace. Ve srovnání s většími společnostmi však mají nízkou produktivitu. Jedním z opatření k řešení tohoto problému je další zlepšení přístupu k financování,“ řekla Gökçe Çelik, hlavní ekonomka pro střední a východní Evropu útvaru Group Investment Strategy v UniCredit. 

Graf: Jak je velký podíl SME na ekonomikách v regionu střední a východní Evropy

Reklama
SME podíl na ekonomikách v CME Unicredit/newstream

Podle makroekonomů UniCredit budou firmy ve střední a východní Evropě působit nyní působit v náročném prostředí. „Nicméně v roce 2025 očekáváme ve většině zemí střední a východní Evropy růst na úrovni dvě až tři procenta, což je vyšší tempo růstu než v západní Evropě,“ uvedla Çelik. Pro srovnání, HDP eurozóny by mělo dle MMF a rakouské centrální banky letos růst tempem 1,5 procenta.

Pravděpodobným tahounem růstu v regionu bude především domácí poptávka. Spotřebu má navíc podporovat stále napjatý trh práce s růstem mezd. Zaměstnanost roste díky odvětví služeb, ačkoli ve většině zemí tvorba pracovních míst v průmyslu klesá.

Ekonomika

Domácnosti oživení samy neutáhnou. Ekonomika poroste pozvolna, tvrdí analytici

Česká ekonomika vzrostla ve 3. čtvrtletí letošního roku meziročně o 1,3 procenta. Podle reakcí analytiků míří celoroční údaj k jednomu procentu.

Přečíst článek

Ekonomové soudí, že země v regionu budou letos a v dalších letech více sázet na veřejné investice, a to i díky vyššímu využívání fondu EU pro obnovu a odolnost (RRF) a také díky zrychlení čerpání rozpočtových prostředků na období 2021–2027, které ve střední a východní Evropě hrají důležitou roli. 

Nižší produktivitu malých a středních firem ve střední a východní Evropě ve srovnání s většími firmami lze kompenzovat lepším přístupem k financování. V rámci zmíněné strategie banky s názvem „UniCredit pro CEE 2025“, která probíhá ve spolupráci s více než 20 mezinárodními a místními institucemi včetně Evropské investiční banky (EIB), může více než 9 tisíc malých firem v regionu získat financování ve výši 2,3 miliardy eur. Součástí programu jsou nižší požadavky na zajištění, konkrétní cenové výhody, speciální podmínky pro správu účtu, mentoring či poradenské programy v oblasti ESG.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme