Zoom v boji s Googlem přezbrojuje. Za stovky miliard koupí cloudová call centra
Poskytovatel videohovorů Zoom Video Communications koupí provozovatele cloudových call center Five9. Zaplatí 14,7 miliardy dolarů (318 miliard korun). Pomůže mu to v boji s technologickými giganty v čele s firmou Google.
Pro Zoom je to zatím jeho největší akvizice a přichází v době, kdy konkurence v jeho hlavním odvětví videokonferencí sílí. Poskytovatel telekonferenčních služeb se po koronavirové pandemii stal obecně známou společností a oblíbencem investorů, protože podniky a školy začaly hojně využívat jeho služby k pořádání virtuálního vyučování, kancelářských schůzek a společenských akcí. Firma se nyní zaměřuje na svůj dva roky starý produkt cloudového volání Zoom Phone a produkt pro pořádání konferencí Zoom Rooms, protože větší hráči na trhu Facebook a Google posilují své produkty.
Zoom uvedl, že akvizice podpoří jeho pozici u firemních zákazníků a je velkou příležitostí pro další růst, protože se tak dostane na trh s kontaktními centry. Doplní také jeho službu Zoom Phone a přinese nové zákazníky z Five9. Mezi ty patří mimo jiné společnosti Under Armour, Lululemon, Athletica a Olympus.
Olympiáda v Tokiu začíná za několik dní a kolem každých her se točí i velké peníze. Až desítky miliard dolarů. Kde končí tyto příjmy? Na to odpovídá sportovní funkcionář Jiří Kejval. Miliardy z olympiád jdou zpátky do sportu, říká sportovní funkcionář Kejval
Money
Akvizice se uskuteční formou výměny akcií. Podle dohody akcionáři Five9 získají za každou svoji akcii 0,5533 akcie firmy Zoom. Na základě závěrečné cen akcií z 16. července to odpovídá zhruba 200,28 dolaru za jednu akcii Five9, což představuje zisk téměř 13 procent. Dohodu již schválily správní rady obou firem. Dokončena by měla být v první polovině příštího roku.
Firma Zoom vstoupila na akciový trh v roce 2019. Za poslední rok akcie firmy posílily o 45 procent, protože její konferenční platformy zaznamenaly prudký růst využívání v reakci na pandemii, která vyvolala prudký posun k práci, učení a společenským kontaktům přes internet. Tržní kapitalizace firmy je nyní zhruba 106 miliard dolarů.
Podle technologické společnosti Gartner globální výdaje za cloudové konference v letošním roce stoupnou na 5,41 miliardy dolarů z loňských 5,02 miliardy dolarů. Podle analytiků lídry na tomto trhu jsou firmy Zoom a Cisco, napsala agentura Reuters.
Národní plán obnovy by měl důsledněji vnímat budoucí povahu ekonomiky. Na to ale zatím nejsme zralí.Stanislav Šulc: Unie pošle peníze. My vyšleme bagry
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.