Zpackaná digitalizace stavebního řízení? Nemyslím si, že by to někdo jiný dotáhl do konce lépe, uvedl Bartoš
Soutěž na dodávku systému pro digitalizaci stavebního řízení vyhrála firma Servodata, v diskusním pořadu TV Nova Za pět minut dvanáct to řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).
Původnímu dodavateli, firmě InQool zakázal plnění smlouvy na dodávku systému Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Zákaz začne platit 23. září. Za průtahy a potíže s digitalizací stavebního řízení čelí Bartoš již delší čas kritice hlavně ze strany sněmovní opozice, výhrady ale zaznívají i z vládní koalice. Bartoš řekl, že si nemyslí, že by někdo nový na jeho ministerském místě dotáhl projekt lépe než on.
Kdo má moc otevřenou pusu?
„Je to společnost Servodata,“ uvedl k výběru nové firmy Bartoš. Předpokládá, že nový dodavatel pravděpodobně převezme část dosavadních dodavatelů. „Vysoutěžilo se v pátek. V pondělí budou smlouvy standardně v registru smluv. My jsme zcela transparentní,“ řekl Bartoš. Podotkl však, že ho překvapilo, že jméno vítěze je už známé. „Poptám se na ministerstvu, kdo má moc otevřenou pusu,“ podotkl a poukázal na to, že dotyčná firma už se to stejně dozvěděla, protože informace se ocitla na sociální síti X.
Servodata působí na tuzemském trhu tři desítky let a patří mezi nejvýznamnější IT společnosti v ČR. Je součástí poradenské skupiny Moore Global.
„Vzhledem k tomu, že ten systém je open source a je modulární, tak se dá dále rozvíjet,“ řekl ministr. „My jsme spustili dynamický nákupní systém, kde na ministerstvu je zaregistrováno zhruba 24 firem, stejným způsobem objednává řešení digitálních projektů MPSV, ministerstvo dopravy a Cendis. Máme tam v tuto chvíli další fázi projektu zhruba za 23 milionů,“ uvedl.
Bartoš ohledně výtek na svoji osobu kvůli digitalizaci stavebního řízení uvedl, že se nedomnívá, že by projekt někdo dotáhl do konce lépe. „Já si myslím, že je potřeba ten projekt dotáhnout, posílit ten tým,“ uvedl. „Ta zodpovědnost přece není zvednout se od stolu a říct: Já odcházím, snězte si to,“ dodal.
Ministru Ivanu Bartošovi na konci prázdnin vypršel termín na splnění domácího úkolu, nápravy digitalizace stavebního řízení. Ticho po pěšině. Žádná nová zpráva, žádná tisková konference. Také stránky ministerstva pro místní rozvoj na toto téma mlčí. Došlo k nápravě, už vše dobře funguje? Nic.Dalibor Martínek: Je září. Kde je spravená digitalizace povolování staveb, pane Bartoši?
Názory
„Oceňuji to, že se to nastartovalo. Rozhodně nebyla cesta odkládat start. Kde bych si myslel, že by pan ministr mohl svoji osobní odpovědnost odvodit, je přiznat, že někdy v dubnu se měl ten bypass nějak vymyslet,“ řekl Bartošův partner v diskusi, předseda České komory architektů Jan Kasl. Podle Kasla stačilo na jaře vložit do zákona přechodné období, které by umožnilo využívat staré způsoby podávání a předávání dokumentů například až do června 2027, do kdy se může používat stará dokumentace. „Pak by nenastala ta vlna před 1.7., rozložilo by se to na stavební úřady na déle,“ míní Kasl.
Chyba podle něj byla také v tom, že firmy, které dodávají systém, nejsou odborníky na otázky stavebního práva a souvisejícího správního práva. Dodal, že má nedůvěru ve velké IT systémy, protože v České republice se za ně podle něj dá utratit cokoli a fungují jak fungují.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.