Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Zpomalte. Rychlost vloni zabila 148 lidí. Národní den bez spěchu se blíží

Záběr z dokumentu 13 minut režiséra Víta Klusáka
Česká televize / Adam Hříbal
 nst
nst

Každou třetí smrtelnou nehodu na českých silnicích způsobila v loňském roce nepřiměřená rychlost. Přesto polovina řidičů přiznává, že povolenou rychlost pravidelně překračuje. Česká asociace pojišťoven i letos v dubnu ve velkém upozorňuje na zbytečný spěch za volantem a riskantní honbu za pár minutami navíc. Samotný Národní den bez spěchu letos připadá na 23. dubna. Iniciativa připomíná, že odložit některé aktivity, byť jen o pár minut, může zachránit lidský život. Proto se i letos symbolicky zpozdí některé významné události.

„Ve spěchu děláme chyby. A na silnici mají chyby fatální následky. Nepřiměřená rychlost způsobila v posledních 15 letech přes 205 tisíc dopravních nehod a stála život více než tři tisíce lidí. To je, jako kdyby zmizelo celé menší město. Každý z těch životů měl větší cenu než pár minut, které se někdo snažil dohnat,“ říká Jan Matoušek, ředitel České asociace pojišťoven, a dodává: „Žijeme v opravdu hektické době, v nepřetržitém závodu s ručičkou na hodinách a snažíme se stihnout nemožné. Je to právě spěch, který je podle průzkumu České asociace pojišťoven hlavním důvodem, proč řidiči překračují povolenou rychlost.“

Za posledních patnáct let způsobili řidiči při nepřiměřené rychlosti celkem 205 597 dopravních nehod. Téměř polovina z nich, konkrétně 77 659, skončila s vážnými následky. Podle statistik je navíc nepřiměřená rychlost na vině u téměř 15 procent všech nehod, a dokonce u více než 36 procent těch, které skončily smrtí. Jen za loňský rok zemřelo kvůli rychlosti 148 lidí. Paradoxem zůstává, že zatímco 58 procent veřejnosti považuje rychlou jízdu za velmi nebezpečnou, celá polovina řidičů přiznává, že rychlostní limity překračuje pravidelně.

Biohacking: Recept proti blbé náladě? Hrst rajčat denně

Cukety i rajčata nejen skvěle chutnají, ale hlavně zlepšují lidem zdraví. Obsahují lykopen, který podporuje obranyschopnost organismu a dokonce blokuje rakovinové bujení.

Přečíst článek

13 MINUT

Z hlediska krajů se mezi nejrizikovější řadí Plzeňský a Jihočeský, kde je dlouhodobě každá pátá nehoda způsobena nepřiměřenou rychlostí. Nejohroženější skupinou jsou pak i nadále mladí lidé ve věku od 18 do 24 let – až 33 procent jejich nehod má hlavní příčinu právě v nepřiměřené rychlosti. Většinou přitom řídí starší vozy, často bez moderních bezpečnostních systémů. Kritickým obdobím jsou zimní měsíce – prosinec a leden, kdy kvůli nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky dochází k nehodám nejčastěji.

Národní den bez spěchu se v Česku uskuteční potřetí. Letos znovu proběhne po celé republice a jeho symbolem zůstává zpoždění vybraných událostí, nejčastěji o 13 minut. Právě tolik lze při běžné cestě mezi Prahou a Brnem ušetřit překročením rychlosti o zhruba 20 kilometrů v hodině – a právě taková rychlost mnohdy rozhoduje o životě a smrti. Osvětová iniciativa připomíná fakt, že v kontextu celého života pár minut nic neznamená, ale snaha je ušetřit rychlou jízdou může mít fatální následky.

Celá iniciativa, která má za cíl tyto statistiky změnit, navazuje na úspěšný projekt 13 MINUT. Cílem je podnítit veřejnost k zamyšlení se nad nebezpečími, která přináší nepřiměřená rychlost a spěch za volantem. Jde o výzvu všem řidičům, aby zpomalili a přemýšleli o tom, zda skutečně potřebují kvůli spěchu riskovat své zdraví i zdraví ostatních. Součástí kampaně je také dokumentární film 13 MINUT Víta Klusáka, který zachycuje skutečné příběhy lidí, jimž spěch za volantem nenávratně změnil život.

„K zapojení do iniciativy oslovujeme nejrůznější firmy, školy, úřady i známé osobnosti. Každý, kdo se ztotožňuje s myšlenkou, že dohánět čas za volantem je zbytečný hazard, se k nám může přidat, stačí se na nás obrátit nebo sdílet náš manifest na sociálních sítích. Pevně věřím, že i letos překvapíme rozmanitostí aktivit zapojených partnerů,“ dodává Milada Veselá, vedoucí komunikace České asociace pojišťoven.

Odhaluje podvody, asistuje při bouračkách. Kde všude pojišťovny nasazují umělou inteligenci

Umělá inteligence a digitalizace proniká do všech oblastí našeho života, a ne jinak tomu je i v případě pojišťovacího byznysu. Komunikuje s klienty i pojišťováky. Přečtěte si, ve kterých případech se v českých pojišťovnách můžete například setkat s umělou inteligencí a kdy a kde bude možné třeba autonehodu už hlásit digitálně.

Přečíst článek

Symbolické zpoždění se v posledních letech podařilo propsat do začátku fotbalových zápasů nebo divadelních představení, ale i zahájení školního vyučování. Upozornění na alarmující statistiky obětí dopravních nehod vloni symbolizovalo i zastavení hodin a vyzvánění smrtky na pražském orloji. Firmy se připojují nejen vlastními akcemi, ale třeba formou posunutí pravidelných porad o pár minut.

Kampaň můžete od začátku dubna vidět na českých silnicích, ulicích i v budovách významných institucí. „Národní den bez spěchu připomíná důležitou věc – že největší hodnotu má život, a ne ušetřených pár minut. Podobné preventivní kampaně vždy moc ráda podpořím. Žijeme ve světě, ve kterém jsme pod neustálým tlakem výkonu a rychlosti a zapomínáme, že právě klid, ohleduplnost a rozvaha jsou klíčové pro to, abychom chránili nejen svoje zdraví, ale i zdraví lidí kolem nás. Zpomalit nebo zastavit se není slabost – je to síla, která může zachránit život,“ říká Alexandra Udženija, náměstkyně primátora hlavního města Prahy.

Celý letošní manifest a informace ke kampani najdete na webových stránkách projektu narodnidenbezspechu.cz. Do projektu se ale může připojit každý, například sdílením hlavní myšlenky na sociálních sítích Facebook a Instagram.

Na přípravě kampaně se podílely agentury McCann Prague a Hero & Outlaw.

Biohacking: Čaj aneb mnohými zapomenutá antioxidační mana

V podzimních plískanicích je horký čaj vítaným občerstvením jak doma, tak venku v restauracích a kavárnách. V našich zeměpisných šířkách jsou nejoblíbenějšími druhy čaje černý, bylinkový, ovocný a zelený. Společné mají to, že nás vnitřně zahřejí, povzbudí trávení, hydratují a dodají specifické mikroživiny v tom konkrétním typu čaje obsažené.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Cory Booker, senátor

Není to zdravé, říkají lékaři o rekordním projevu amerického senátora, který mluvil déle než celý den

Přečíst článek
Spojené státy zvažují stažení až deseti tisíc vojáků z východní Evropy

Povzbuzení pro Putina? Spojené státy zvažují stažení až deseti tisíc vojáků z východní Evropy

Přečíst článek
Doporučujeme