Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ztráty zaměstnání se obává víc než polovina Čechů

Úřad práce ČR
ČTK
 ČTK

Více než polovina českých zaměstnanců se obává toho, že v příštím roce ztratí práci. Většina z nich se přitom domnívá, že najít nové místo bude obtížné. Zároveň ale 56,1 procenta Čechů zvažuje, že příští rok změní zaměstnání z vlastní iniciativy, hlavním důvodem pro takový krok by bylo finanční ohodnocení, uvádí průzkum personální společnosti Randstad ČR.

Obavu ze ztráty zaměstnání v příštím roce vyjádřilo 54,4 procenta lidí. „Míra nezaměstnanosti v České republice patří dlouhodobě k nejnižším v rámci Evropské unie a ani v roce 2024 se dramaticky nemění. Obavy ze ztráty zaměstnání tak vycházejí zejména z turbulentního vývoje ekonomiky v posledních letech, které poznamenala covidová pandemie a vysoké ceny energií,“ uvedl generální ředitel Randstad ČR Martin Jánský. V říjnu byla nezaměstnanost v Česku 3,8 procenta, analytici očekávají, že na přelomu roku přesáhne čtyři procenta, ale dál dramaticky neporoste.

Podle Jánského jsou obavy části zaměstnanců spojené i s technologickými změnami či s vývojem v zahraničí. „Další zaměstnanci se cítí ohroženi bouřlivým rozvojem technologií a nástupem umělé inteligence. V části odvětví, nejvýrazněji v sektoru automotive, potom obavy souvisejí s možným negativním vývojem v zahraničí, především v Německu,“ uvedl.

Většina zvažuje změnu práce

Zároveň většina českých zaměstnanců zvažuje v příštím roce změnu práce. Určitě to chce učinit 43,5 procenta lidí, dalších 12,6 procenta takový krok zvažuje. Hlavním důvodem pro změnu zaměstnání je pro 39,9 procenta lidí nízké finanční ohodnocení, 28,7 procenta zaměstnanců hledá větší rovnováhu mezi osobním a pracovním životem a 11,2 procenta postrádá u současného zaměstnavatele možnost kariérního růstu.

„Chtějí-li firmy kvalitní zaměstnance udržet, měly by se zaměřit na odpovídající finanční ohodnocení, rovnováhu mezi pracovním a osobním životem a na vytvoření prostoru pro kariérní růst zaměstnanců odpovídající personální politikou a programem zvyšování kvalifikace,“ uzavřel Jánský.

O srdce se musíme starat

Index bezpečí: Zdraví není pro Čechy priorita. Více si chrání majetek

Vysočina a Pardubický kraj patří k regionům, kde se lidé cítí nejméně chránění před negativními událostmi, které se týkají zdraví, ztráty bydlení a příjmu nebo poškození majetku. Nejlépe jsou v tomto ohledu na tom obyvatelé Karlovarského kraje a hlavního města Prahy. Vyplývá to z Indexu bezpečí, který už druhým rokem monitoruje reprezentativní výzkum ČSOB Pojišťovny a agentury STEM/MARK.

Přečíst článek

Hlavsová: Je smutné, že dospělí Češi jsou asi tak finančně gramotní jako sedmileté děti

Narazila jsem na studii, podle níž se většina finančních návyků utváří do sedmi let věku dítěte. Udivilo mě to. Většina z nás si asi ani nepamatuje, jestli se s námi o penězích naši rodiče v tak útlém věku vůbec bavili. Pokud ano, tak asi velmi málo: podle průzkumu České bankovní asociace (ČBA) se rodiče nejčastěji začínají s dětmi o penězích bavit až po jejich sedmých narozeninách.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Průměrná mzda v Česku vzrostla ve 2. kvartále reálně o necelá čtyři procenta

České mzdy dál rostou, blíží se k hranici 46 tisíc. Nejvíce si polepšili zdravotníci

Přečíst článek
Doporučujeme