Zuzana Havránková posílí ekonomickou sekci panevropské vědecké společnosti Academia Europaea
Panevropská vědecká společnost Academia Europaea, která sdružuje přední akademiky z různých oblastí i evropských zemí, mezi něž se řadí i více než 80 laureátů Nobelovy ceny, získala českou posilu. Členkou její Economics, Business, and Management Sciences sekce se nově stala ekonomka Zuzana Havránková, která působí na Anglo-americké vysoké škole v Praze. Stává se tak součástí instituce, která se váhou svého odborného názoru spolupodílí i na evropském zákonodárném procesu.
„Zvolení členkou ekonomické sekce Academia Europaea je pro mě velkým osobním úspěchem. Přijímám jej s pokorou a vědomím, že na půdě společnosti budu vedle České republiky reprezentovat i AAU. Zároveň proto chci poděkovat všem kolegům z univerzity a těším se na naši pokračující spolupráci,“ poděkovala Havránková.
Zuzana Havránková má za sebou bohatou profesní dráhu čítající zajímavé akademické zkušenosti a mnohé úspěchy. Z oblastí, kterým se v rámci svého výzkumu věnovala, lze jmenovat mezinárodní ekonomii, ekonomii energetiky, environmentální ekonomii, makroekonomii, ekonomii práce, či bankovnictví. Během své kariéry spolupracovala s řadou prestižních institucí, včetně České národní banky a Kalifornské univerzity. Za přínos ekonomické vědě ji v minulosti ocenila České národní banka, Národní banka Slovenska, ministerstvo školství, Česká ekonomická společnost i nezisková mezinárodní organizace Global Development Network, která úzce spolupracuje se Světovou bankou.
Poradní hlas pro evropskou legislativu
Zvolení Havránkové předcházel náročný výběrový proces, jehož součástí byly peer-to-peer nominace i podrobná analýza její akademické kariéry v oboru ekonomie. Její volba za členku ekonomické sekce Academie Europaea je potvrzením, že jde aktuálně o jednu z nejvýznamnějších osobností ekonomie nejen v kontextu České republiky. Docentka Havránková bude mít nyní příležitost věnovat se vědě a výzkumu i mezioborové spolupráci v rámci celoevropského fóra předních akademických pracovníků.
Academia Europaea je prestižní panevropskou vědeckou společností založenou v roce 1988 v anglické Cambridge. Jejím záměrem je sdružovat evropské odborníky z rozličných akademických oborů v rámci jedné platformy. Společnost má zároveň poradní hlas při přípravě nové evropské legislativy, čehož dosahuje prostřednictvím vědeckého konsorcia SAPEA, které úzce spolupracuje s Evropskou komisí. Academia Europeae má v současnosti více než 5 tisíc členů z různých oborů ze 44 evropských zemí. Řadí se mezi ně i více než 80 laureátů Nobelovy ceny.
Ve funkci generálního ředitele společnosti Patria Finance, která je součástí skupiny ČSOB, po pěti letech končí Tomáš Jaroš a stane se výkonným ředitelem nového útvaru Strategie & lidské zdroje ve skupině ČSOB. Nový šéf Patrie Finance bude oznámen do konce dubna, uvedla ČSOB.Tomáš Jaroš končí ve funkci šéfa Patria Finance, bude výkonným ředitelem pro lidské zdroje ve skupině ČSOB
Zprávy z firem
Česká národní banka sníží úrokové sazby nejdříve v roce 2025, míní ekonom Národního institutu SYRI a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Tomáš Havránek. Podle něj členové bankovní rady ví, že bude-li inflace kolem nuly nebo v mírném záporu, veřejnost jí to po období s dvoucifernou inflací nebude vyčítat. Toto vědomí je tak silné a potřeba obnovit důvěryhodnost instituce tak urgentní, že snížení sazeb je v letošním roce vyloučené a v roce následujícím nepravděpodobné, uvedl Havránek.Snížení sazeb je letos vyloučené a v roce následujícím nepravděpodobné, uvedl ekonom Havránek
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.